کارگزاری مفید www.emofid.com

خلاصه بازار

چهارشنبه 17 مهر 1392- 9 اکتبر 2013

شاخص کل بورس تهران در ادامه روند پنج هفته اخیر با 1.4 درصد رشد به 68456.5 واحد رسیده است. رشد سهام پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها تاثیر قابل توجهی در افزایش شاخص کل داشته‌است.

یک هفته مانده به دور دوم مذاکرات هسته ای میان ایران و 5+1، منابع دیپلماتیک غربی از احتمال ارایه پیشنهادات "جدی" از سوی ایران خبر داده است.

در بازار سکه و ارز، ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی تقویت شده و قیمت انواع سکه کاهش یافته است. دلار امریکا با 0.3 درصد افت با 3030 ریال برابری می‌کند. ارزش یورو 0.4 درصد در برابر ریال تضعیف شده است.

سکه طرح جدید نیز 965000 تومان معامله می‌شود که 5000 تومان ارزان‌تر از دیروز است. کاهش قیمت جهانی طلا به افت قیمت سکه کمک کرده است. روشن نبودن چشم انداز توافق در کنگره امریکا بر سر بودجه و سقف بدهی ها موجب افزایش سطح ریسک در بازارهای جهانی و در نتیجه افزایش تقاضا برای ارزهای امن مانند دلار و ین ژاپن شده است. همین موضوع، یعنی تقویت دلار، به عاملی در جهت کاهش قیمت جهانی طلا تبدیل شده است.

بیش از 80 درصد شرکت‌های شیمیایی افزایش قیمت داشته‌اند. تاپیکو با 2.8 درصد رشد به 3849 ریال رسیده است. حجم معاملات این هلدینگ پتروشیمی قابل توجه بوده و با صف خرید سنگین بسته شده است.  هلدینگ خلیج فارس، بزرگترین شرکت بورس تهران، با 3.2 درصد رشد به 13869 ریال رسیده و برای سومین روز پیاپی با صف خرید بسته شده است. پتروشیمی‌ خارک متوقف شده، این شرکت طی اطلاعیه‌ای از افزایش 24 درصدی پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 خبر داده است. پتروشیمی خراسان نیز به دلیل وجود ابهام در اطلاعات متوقف گردیده است.

به گزارش پتروتحلیل، دیروز براساس توافقی که میان بانک تجارت و سرمایه گذاری غدیر صورت گرفته بود سرمایه گذاری غدیر در ازای دریافت ۱۱درصد سهام پتروشیمی تبریز و واگذاری آن به پالایشگاه تبریز ,سهام سه شرکت هلدینگ نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی‌های پردیس و شیراز را به بانک تجارت واگذار کرده است. با این واگذاری میزان مالکیت پالایشگاه تبریز در پتروشیمی تبریز به بیش از ۷۰ درصد رسیده تا اختیار مجمع فوق العاده را نیز در اختیار داشته باشد.

گسترش نفت و گاز پارسیان با صف خرید بسته شده و با 1.7 درصد رشد به 10715 ریال رسیده است، این شرکت دیروز نزدیک به 30 میلیون سهم پتروشیمی پردیس و 51 میلیون سهم پتروشیمی شیراز را به ترتیب با نرخ هر سهم 19420 و 9401 ریال به فروش رسانده و از این بابت نزدیک به 835 میلیارد ریال سود شناسایی نموده است.

همه پالایشگاه‌ها و تولیدکنندگان روان کننده‌های صنعتی رشد داشته‌اند. اکثر پالایشگاه‌ها در آخر بازار در سقف قیمتی روزانه معامله شده‌اند. پالایش نفت بندرعباس با 3.15 درصد افزایش در قیمت پایانی به 15274 ریال رسیده و در بیشینه تاریخی قرار گرفته است اما حجم معاملاتش نسبت به روزهای گذاشته کاهش یافته است. پالایش نفت تبریز با 4درصد رشد در قیمت پایانی و صف خرید در28403 ریال بسته شده است. رشد سهام پالایشگاه ها نشان می دهد که حداقل بخشی از سرمایه گذاران اطلاعیه های متناقض منتشر شده در مورد نحوه محاسبه موجودی ارزان نفت خام پالایشگاه ها را جدی نگرفته اند. گمانه زنی در مورد تک نرخی شدن ارز از دیگر دلایل رشد سهام پالایشگاه ها  است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از افزایش حمل ونقل‌های شرکت کشیرانی پس از لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا خبر داده است. نماد معاملاتی کشتیرانی به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه و تصویب صورت‌های مالی متوقف شده است؛ حجم پایین معاملات این شرکت با وجود صف خرید از ابتدای مهرماه مانع از افزایش قیمت سهم شده است.

در گروه فلزات اساسی، سهام شرکت‌های کوچک مانند فروسلیس ایران، گروه صنعتی سپاهان و آلومراد 4 درصد افزایش داشته، اما به علت حجم معاملات پایین در قیمت پایانی کم تغییر بوده‌اند. شرکت‌های بزرگ این گروه نوسان داشته‌اند. ملی مس ایران و فولاد مبارکه اصفهان در آخرین معامله افزایش یافته‌اند و معاملات بلوکی سنگینی را تجربه کرده‌اند. مس شهید باهنر که طی دو هفته کاری اخیر بالاتر از میانگین 50 روزه قرار داشته 3.4 درصد افزایش یافته است.

کانی های فلزی به روند صعودی سه هفته اخیر خود ادامه داده‌اند. شرکت های این گروه بین 0.3 تا 3.8 افزایش یافته‌اند.

بانک‌ها با نوسان همراه بوده‌اند. بانک اقتصاد نوین با 2.2 درصد افت به 3634 ریال رسیده و دو برابر متوسط یکماه اخیر معامله شده است. بانک ملت اما 0.8 درصد افزایش یافته و به 2387 ریال رسیده است تا بخشی از افت چهار روز اخیر جبران شده باشد؛ بیش از 90 درصد فروشندگان این بانک افراد حقیقی بوده اما خریداران عمدتا حقوقی بوده‌اند.

عمده شرکت‌های سیمانی افزایش یافته‌اند. سیمان فارس و غرب در محدوده بیشینه تاریخی خود قرار دارند. سیمان تهران در 4920 ریال معامله شده و پس از شکست میانگین 50 روزه برای پنجمین بار بالاتر از آن قرار گرفته است.

سهام بیشتر خودروسازان از جمله ایران خودرو و سایپا و همچنین تولیدکنندگان تایر کاهش یافته است.

نماد معاملاتی پخش البرز جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه در روز شنبه مورخ 20 مهر، در پایان معاملات امروز متوقف شده است.
-

جدول تغییرات قیمت:

- منبع: سامانه معاملاتی و تحلیلی مفیدتریدر5

- ایمیل جهت ارسال نظرات و پیشنهادات: marketwatch@emofid.com

- تمامی حقوق برای شرکت کارگزاری مفید محفوظ است.

www.emofid.com

---