_________________________

چشم انداز بامدادی بازار

دوشنبه 18 شهریور 1392 - 9 سپتامبر 2013

در واکنش به گزارش های مثبت اقتصادی از چین و همچنین کاهش ارزش ین ژاپن، شاخص های سهام آسیا در محدوده مثبت قرار دارند و قیمت اکثر فلزات افزایش یافته است. سنای امریکا چهارشنبه در مورد پاسخ نظامی به سوریه رای گیری می کند.

گزارش های صبح امروز چین نشان  می هد که نرخ تورم در سطح مصرف کننده کاهش یافته و روند کاهش قیمت ها در سطح تولیدکنندگان آرام شده است. گزارش دیروز تراز تجاری چین نیز از رشد 7.2 درصدی صادرات حکایت داشت که بهتر از پیش بینی کارشناسان بود.

قیمت هر تن مس در بازار نقدی با رشد 0.7 درصدی به 7190 دلار رسیده است. چین بزرگ ترین مصرف کننده فلزات صنعتی است و به تنهایی 40 درصد مس جهان را مصرف می کند. قیمت روی و سرب افزایش یافته اما آلومینیوم تقریبا بدون تغییر است.

در ژاپن، موفقیت این کشور در کسب میزبانی المپیک 2020 با استقبال سرمایه گذاران مواجه شده است. دولت ژاپن احتمالا طرح های زیربنایی بیشتری را اجرا خواهد کرد که می تواند به تحریک بخش هایی از اقتصاد بیانجامد. این موضوع موجب تضعیف ارزش ین نیز شده و از همین مسیر به رشد قیمت سهام صادرکنندگان ژاپنی کمک کرده است.

در استرالیا، پیروزی ائتلاف لیبرال ملی به رهبری تونی ابوت بر حزب حاکم کارگر موجب تقویت دلار استرالیا و رشد قیمت سهام شده است. ابوت وعده کاهش مالیات شرکت ها و کم کردن هزینه های دولت را داده است تا به این ترتیب فضای بهتری برای کسب کار فراهم کند. شاخص ASX بورس سیدنی نیز افزایش یافته و تا ساعت 8 صبح تهران رشد 0.6 درصدی را ثبت کرده است.

تاثیرات گزارش های مثبت اقتصادی چین و انتخابات استرالیا بر وضعیت بازارها در دورنمای هفتگی کارگزاری مفید پیش بینی شده بود.

در امریکا، سنا این کشور چهارشنبه شب تهران در مورد پیشنهاد رئیس جمهور برای پاسخ نظامی به سوریه رای گیری می کند. یک روز قبل از آن، باراک اوباما دلایل نیاز به اقدام نظامی را برای مردم امریکا تشریح خواهد کرد تا به این تریب افکار عمومی را آماده کرده و  نمایندگان را برای دادن رای مثبت در موقعیت بهتری قرار دهد. مصاحبه اوباما با شش شبکه تلویزیونی نیز برای امروز برنامه ریزی شده است.  بر اساس آخرین نظرسنجی رویترز، هنوز 56 درصد مردم مخالف اقدام نظامی هستند. در صورت تصویب سنا، مجلس نمایندگان نیز باید نسخه مشابهی را به تصویب برساند و نسخه نهایی در کنگره به رای گذاشته شود.

در همین حال، شبکه CBS امریکا متن یک مصاحبه با رئیس جمهور سوریه را منتشر کرده که در آن بشار اسد اتهام صدور فرمان حمله شیمیایی 21 اوت به حومه دمشق را رد می کند. وی همچنین تهدید کرده که حمله نظامی امریکا به سوریه با اقدام تلافی جویانه از سوی متحدان سوریه مواجه خواهد شد.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته امروز در وین آغاز می شود و تا روز جمعه ادامه دارد. پیش از این منابع غربی اعلام کردن که پرونده ایران را برجسته نمی کنند تا فرصت بیشتری به رئیس دولت جدید داده باشند.

دیوان محاسبات در نامه‌ای به بانک مرکزی اعلام نموده کلیه اعتبارات، بروات اسنادی گشایش شده و حوالجات ارزی تا ابتدای سال 1392 که جزو تعهدات آن بانک بوده، به نرخ قبل از سال 92 قابل تسویه می‌باشد و ضمنا در چارچوب مقررات ارزی آن بانک سایر بانک‌های کشور در هر شکل مکلف هستند تعهدات خود را به نرخ مندرج در اعتبارات، بروات اسنادی و حوالجات ارزی با ذی‌نفعان تسویه حساب کرده و عدم‌ اقدام آنها در این خصوص با شکایت ذی‌نفعان به مراجع قضایی و همچنین با برخورد قانونی آن بانک قابل ‌پیگرد است.

همچنین به گفته یحیی آل اسحاق رییس اتاق تهران دولت با صدور بخش نامه‌ای تصمیم دارد تمام پرونده‌هایی که در دولت گذشته ارز مرجع دریافت کرده‌اند را مورد بازبینی قرار دهد تا مشخص شود که این ارز در چه راهی مصرف شده است.

-

جدول تغییرات قیمت:

  • OILus: نفت خام سبک امریکا - دلار/بشکه
  • XAUUSD: قیمت جهانی طلا - دلار/اونس

منبع: مفیدتریدر5

-

---

ایمیل جهت ارسال نظرات و پیشنهادات: marketwatch@emofid.com

تمامی حقوق برای کارگزاری مفید محفوظ است.

www.emofid.com